بهینه سازی تصاویر برای موتورهای جستجو

بهینه سازی تصاویر چه لزومی دارد؟

ار آنجایی که یک سوم کاربران جستجو کننده گوگل به دنبال عکس می گردند و 12.5 درصد از نتایج جستجو در صفحه SERP، دارای قسمت "عکس های مرتبط" است؛ بهینه سازی تصاویر برای موتورهای جستجو بسیار مهم میباشد و در بخش های دیگر سئو مانند Bounce Rate و کارآیی ( Usability)  تاثیر مستقیم دارد، همچنین یکی از مواردی که در سئو داخل سایت باید در نظر داشته باشید اجرای سئو تصاویر سایت است.

بهینه سازی تصاویر یا سئو تصاویر

از بهینه سازی تصاویر چه استفاده هایی می توان کرد؟

شما می توانید با بهینه سازی تصاویر مربوط به محصول و یا خدمتی که ارائه می دهید، از طریق عکس هایی که منتشر کرده اید برای صفحات سایت خود ورودی بیشتری بگیرید؛ یا به طور کلی می توانید یک عکس با کیفیت و پر کاربرد منتشر کنید و از لینک های بازگشتی که به عکس شما داده می شود، برای بالا بردن ورودی سایت خود استفاده کنید؛ همچنین می توانید محتوا تصویری خود را تبلیغ کرده و آنرا به فروش برسانید (که البته این نمونه استفاده از سئو تصاویر  و به طور کلی این روند درآمدزایی در ایران زیاد مرسوم نیست)

 

مورادی که در سئو تصاویر وب سایت  (بهینه سازی تصاویر سایت)لازم است در نظر داشته باشید:

1. کلمه ی کلیدی در نام فایل 

این موضوع خیلی ساده و از اصول اولیه برای بهنیه سازی تصاویر است است.نام فایل آپلود شده شما بسیار مهم می باشد. تصور کنید که در حال آپدیت تصویری در مورد تبلت جدید مایکروسافت Surface هستید به ۲ مثال زیر توجه کنید:

cnetmicrosoft.png و  microsoftsurface.png   عملا ما در نام هایی انتخاب کردیم که هر دو بار معنایی دارند اما اگر مقاله شما در مورد معرفی تبلت باشد مطمئنا نام وبسایت بدون اشاره به نام محصول برای شما هیچ کارآیی نخواهد داشت بلکه نام دوم که به نام محصول اشاره دارد مفید خواهد بود. بدترین اتفاق مربوط به زمانی میشود که عنوان شما به هیچ وجه معنا ندارند خیلی پیش آمده که تصاویر را آپلود کنید بدون این که به نام فایل دقت کنید بعد از کمی دقت، می بینید به جای اسم معنادار، اسمی عجیب انتخاب کرده اید که رایج ترین آنها شامل اعداد و سایز تصویر میباشد.( این مورد برای من خیلی پیش آمده که عکسی دانلود کنم و زمانی که به اسم عکس نگاه میکنم هیچ موضوعی به من منتقل نشود ) همچنین سعی کنید اسم فایلی که انتخاب میکنید پر از کلمات کلیدی نباشد یعنی سعی کنید در تصویر خود Keyword Stuffing انجام ندهید. همچنین توجه داشته باشید که اگر عنوان تصویر شما از نظر گوگل به محتوا مرتبط باشید از آن در Rich Snippet استفاده خواهد کرد. همچنین سعی کنید به جای قرار دادن فاصله ( Space ) در تصاویر از خط فاصله استفاده کنید.

 برای مشخصه alt و title هم از تکرار کلمات کلیدی بی استفاده پرهیز کنید.بحث keyword stuffing فقط مربوط به داخل متن و محتوا نمی شود.

2. ویژگی ALT

alt مخفف Alternative Text به معنای متن جایگزین است که به خزنده ها کمک می کند که مفهوم و موضوع عکس را متوجه شوند.نتایج حاصل از جستجو در بخش تصاویر گوگل و همه موتور های جستجو تحت تأثیر مشخه alt و title تصاویر است.البته در بخشی از الگوریتم جستجوی یافتن تصاویر به بخصوص در گوگل، بحث پردازش تصویر (Image Processing) نیز وجود دارد.اما همچنان ضعیف است و هنوز فناوری جستجوی تصاویر مرتبط با عبارت یا کلمه جستجو شده، در موتور های جستجو مبتنی بر alt و title تصاویر است.در نتیجه در صورتی که همین دو گزینه را برای تصاویر خود فراموش کنید، ترافیک و بازدید زیادی که از جستجوی تصاویر گوگل و موتور های جستجو حاصل می شود را از دست می دهید.

3.توضیحات فایل  

توضیحات یا کپشن عکسی که منتشر می کنید حتی از تگ جایگزین یا همان تگ alt  مهم تر است. پس سعی کنید یک توضیحات کوتاه و درست در مورد عکس های منتشر شده ی خود بنویسید.

4. سایز یا حجم تصاویر:

وقتی حجم عکس شما بسیار پایین است گوگل تصور میکند که کیفیت تصویر شما نیز پایین است. همچنین در مورد عکسهایی با حجم های غول آسا نیز همین کار را می کند. البته باید این نکته را به یاد داشته باشید که در موارد خاص حجم نسبتا بالای تصویر به گوگل کمک می کند که تصمیم درستی بگیرد. (به عنوان مثال وقتی که شما عبارت full HD Wallpaper را جستجو می کنید) 

بهینه سازی تصاویر یا سئو تصاویر

5. توضیحات بالا و پایین عکس بهینه شده باشد

گوگل متن بالا و پایین عکس را در صفحه شما بررسی می کند تا مطمئن شود که تصاویر مرتبط هستند

6. عنوان صفحه

موضوع تصویر شما در اصل زیر مجموعه ی عنوان صفحه است

7. آدرس URL صفحه

چه در بهینه سازی تصاویر و چه در بهینه سازی صفحات، این موضوع کاملا مشخص و روشن است که هر چه آدرس سر راست تر و ساده تر و همچنین در عین حال مشخص تر باشد؛ موتور های جستجو راحتتر به  صفحات سایت شما دسترسی  پیدا می کنن.

8. میزان مشارکت کاربران و محبوبیت عکس شما بین آنها

 فرض کنید که از یک عکس خوب در محتوای خود استفاده کردید؛ اگر بازدید های انجام شده از تصویر بالا و نظرات کاربران در مورد این تصویر مثبت باشد؛ در این صورت رتبه ی عکس شما بهتر خواهد شد.

9. ابعاد تصویر.

به یاد داشته باشید که تصاویر نه باید زیاد افقی و نه  زیاد عمودی باشند. حد تعادل، بهترین حالت است.

10. میزان قرار گرفتن عکس روی سایت های مختلف یا به اشتراک گذاشته شدن در شبکه های اجتماعی.

این گزینه می تواند در خصوص سنجش محبوبیت عکس به گوگل کمک کند.

11. کیفیت سئو سایت شما

این که نظر گوگل در مورد آدرس URL شما چیست و در رتبه بندی خود؛ سایت شما را چطور برآورد کرده روی سئوتصاویر شما تاثیر گذار است.

نکته پایانی از طرف پونه مدیا این است که در گذاشتن عکس خسیس نباشید، قانون محتوای تکراری در مورد عکس ها از طرف گوگل لحاظ نمی شود. اگر الان از خود می پرسید که محتوای تکراری چیست و در این مورد احساس سردرگمی می کنید، می توانید محتوای تکراری یا Duplicate Content چیست؟ را مطالعه کنید

 

چگونه از بهینه سازی تصاویر خود مطمئن شویم

1-      در انتخاب کلمات کلید خود دقیق باشید: کلمات کلید خود را با توجه به این موضوع که افراد برای جستجوی عکس از چه کلماتی استفاده می کنند.

2-      برای تولید کننده های محتوای خود یک چک لیست فراهم کنید تا مطمئن شوید که کارهای مربوط موضوع بهینه سازی تصاویر درست پیش می رود، به آنها یاد آوری کنید که تگ جاشین،سایز, توضیحات عکس، انتخاب اسم بر اساس کلمات کلیدی و ابعاد درست از جمله مواردی هستند که باید رعایت کنید و یا به کارمندان تولید محتوای خود اعلام کنید که این موارد مد نظر همه باشند.

3-      یک لیست از فرصت هایی که سئو تصاویر در اختیار شما قرار می دهد آماده کنید؛ پس از آن استراتژی خود را بر اساس فرصت ها تنظیم کنید و بر روی فرصت های خود تمرکز کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه بهینه سازی سایت به صفحه سئو اصفهان مراجعه فرمایید.

نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟

متخصصان پونه مدیا منتظر شما هستند

نظر خودتان را با ما در میان بگذارید