استراتژی سئو سایت چیست

برای مطالعه استراتژی سئو سایت ما در پونه مدیا برآن شدیم که ابتدا استراتژی را برای شما تعریف کنیم به قول جک ولش مدیر جنرال موتورز استراتژی یعنی من تصمیمات شفاف و دقیق در مورد رقابت با دیگران بگیرم. فکر کنم با همین تعریف شما به اینکه چقدر در سئو استراتژی حائز اهمیت است پی برده باشید.

استراتژی یعنی من تصمیمات شفاف و دقیق در مورد رقابت با دیگران بگیرم

استراتژی سئو سایت چیست ؟

از زمانی که رقابت در سئو پیچیده تر شد و تعداد کاربرانی که روی یک کلمه شروع به رقابت با یکدیگر کردند افزایش یافت، موضوع استراتژی سئو مطرح گردید. شما باید بر اساس اهدافی که برای کسب‌وکار خود معین کرده اید و همین‌طور بر اساس موضوعات متفاوت، استراتژی سئو و تاکتیک مناسبی را برای وبسایت خود انتخاب کنید.

استراتژی سئو

استراتژی سئو تصمیم گیری است که برای گرفتن آن باید بدانید در چه زمانی می خواهید به چه هدفی برسید. متخصصان سئو برای موفق شدن در اهداف خود به استراتژی سئو نیاز دارند. استراتژی سئو در هر کسب و کاری متفاوت بوده و با توجه به بودجه، اهداف و روش ها تعیین می شود. قبل از اینکه برای انجام استراتژی سئو اقدام کنید، باید جواب سوالهای زیر را بدهید.

هدف از سئو این سایت چیست؟

در چه بازه زمانی باید به هدف سئو برسیم ؟

رقبا چه افرادی هستند و سطح رقابت چگونه است؟

استراتژی سئو با چه روشی با وجود این رقبا با کمترین هزینه در زمانی مناسب می توان به هدف رسید ؟ 

 

استراتژی سئو سایت

استراتژی سئو چگونه نوشته و تنظیم می شود؟

استراتژی تنها تجربه یک متخصص سئو نیست. بلکه مجموعه ای از ویژگی های خاص است که با توجه به وب سایت مشخص و تعیین می شود. برای نوشتن و تنظیم استراتژی به داده های زیر نیاز دارید. استراتژی سئو سایت را می توان مجموعه ای از تجزیه و تحلیل رقبا، آنالیز وب سایت های آنها، بک لینک و ... در نظر گرفت. در ادامه به توضیح دقیق تر استراتژی سئو سایت می پردازیم.  

 1. تجزیه و تحلیل اصولی رقبا
  بعد از جمع آوری اطلاعات پایه لازم است بدانیم با توجه به موضوع، چه کلماتی برای سرچ استفاده می شود. میزان سرچ و رقابت عبارت، از دیگر اطلاعاتی است که باید بدانید. آیا درخواست هایی وجود دارد که با توجه به این ادبیات بتوانند به مشتری تبدیل شوند؟ این درخواست ها تا چه حد محبوب هستند و آیا می توانند در محاسبه ترافیک آینده ما لحاظ شوند؟ آیا به افزایش ترافیک ما کمک می کند؟
 2. تحلیل اندازه و سن وب سایت های رقبا
  این کار یک درک از کیفیت منابع در اختیار ما قرار می دهد. در رقابت کلیه کارها و اقداماتی که ممکن است بر هزینه تاثیر بگذارد، باید مشخص و روشن باشند. به عنوان مثال اگر رقبای شما با تولید محتوای ارزشمند و تصاویر گرافیکی جذابیت زیادی برای مشتریان ایجاد کرده اند، شما نیز باید کمی هزینه کنید تا بتوانید از تخصص یک کپی رایتر استفاده کنید.
 3. تجزیه و تحلیل استراتژی تبلیغاتی رقبا
  مبتنی بر این اطلاعات شما می توانید متوجه راه های تبلیغاتی شوید که رقبای شما در آن ها شکست خورده اند و یا موفق شده اند. به عنوان مثال وقتی مشاهده می کنیم که رقیبان شما با صفحات خدمات رشد کرده اند و درخواست های زیادی برای این صفحات وجود دارد، شما می توانید با ساخت این صفحات و تولید محتوا با تاکید بر این محتوا از دیگر رقبای خود پیشی بگیرید.
 4. لینک های رقبای خود را بررسی کنید
  کمیت و کیفیت حجم لینک ها درک روشنی از هزینه خرید لینک ها به شما می دهد. با تحلیل و بررسی لینک ها شما می توانید به این نتیجه برسید که چه نوع لینک هایی برای سایت شما مناسب تر است، لینک در کاتالوگ و وب سایت ها یا لینک در کامنت وبلاگ ها. استراتژی های لینک سازی میتواند به توسعه لینک های شما کمک کند.

داده های زیر نیز جزئیات دقیق تری در اختیار ما قرار دهند.

 1. میزان بزرگی سایت که برای رسیدن به رتبه های برتر لازم است
 2. انواع صفحات در سایت مذکور
 3. میزان بودجه در دسترس برای توسعه سایت
 4. میزان بودجه لازم برای خرید ینک
 5. ترافیک، چه میزان از ترافیک را می توان ماه به ماه انتظار داشت
 6. شرایط لازم و میزان ترافیک موردنیاز برای رسیدن به یک جایگاه پایدار

 

انواع استراتژی های سئو

متاسفانه دسته بندی روشن و واضحی برای استراتژی سئو وجود ندارد. با توجه به تحقیقاتی که در این زمینه توسط متخصصان سئو پونه مدیا انجام شده است، مقالات متعددی در اینترنت با محوریت ساخت استراتژی سئو وجود دارند. بنابراین طبقه بندی هایی که در این بخش صورت گرفته است، با توجه به نام و نوع سایت هایی می باشد که این نمونه توسعه یافته از استراتژی آن ها استخراج شده است. استراتژی های سئو را اگر در نهایت بخواهیم به صورت منطقی به دسته های مختلفی تقسیم کنیم، تقسیم بندی آن بر اساس وضعیت فعلی و وظایفی که قبل از استفاده از یک متخصص انجام می شد، می تواند یکی از تقسیم بندی های اصولی باشد که منجر به خروجی های زیر می گردد.

 

1- استراتژی سئو Hop-Hop

این استراتژی توسعه مربوط به سایت هایی است که فقط ساخته می شوند یا ساخته شده اند و تعداد صفحات محدودی دارند. اما اهداف متخصصان، ثابت نگه داشتن آن همراه با رشد سریع ترافیک جست و جو می باشد. بنابراین همه چیز باید سریع اتفاق بیافتد که اصطلاحا به آن hop-hop گفته می شود.

ویژگی های استراتژی سریع

 • رقبای خود را تجزیه و تحلیل می کنیم و در میان استراتژی ها تنها به روش هایی که باعث جذب ترافیک در کوتاهترین زمان می شود، توجه می کنیم.
 • تا جایی که امکان دارد صفحات فرود طراحی می کنیم. این صفحات می تواند صفحات خدمات و یا وبلاگ باشد.
 • در این روش به دلیل سرعت زیاد تاکید خاصی بر کیفیت محتوا نداریم اما حداقل نکاتی را که برای موتورهای جست و جو اهمیت دارد، رعایت می کنیم. این محتواها فقط برای افزایش تعداد نقاط ورود به سایت هستند بنابراین به تعداد زیادی از منابع و سایت های دیگر لینک می دهیم تا موتور جست و جو را از اهداف و برنامه بلند مدت خود مطلع کنیم.

 نقاط منفی استراتژی سریع

 • به دلیل توجه بیش از حد به کمیت، از کیفیت غافل شده ایم. اما در آینده این ویژگی و کاستی ها می تواند اصلاح شود. زمانی که استراتژی خود را از استراتژی سریع به استراتژی های میانگین تغییر دهیم.
 • با توجه به کیفیت پایین در طراحی صفحات فرود و کم بودن مباحث، مقالات وبلاگ می تواند دقیقا بر موضوعات تاکید داشته باشد و یا موضوعات مرتبط را پوشش دهد. اگر یک تیم هستید، این نقض را نیز به خوبی می توانید برطرف کنید. با انجام آزمایشات A/B و پافشاری، بیشترین خروجی را از موتورهای جست و جو می توانید به دست آورید.

شاید این مطلب هم برای شما جالب باشد:
تست A/B

2- استراتژی سازنده میانگین Average performer

این استراتژی برای وب سایت هایی است که برای اولین روز و سال نیست که در بازار حضور دارند. به نحوی به سایت های سابقه دار دلالت دارد. کسب و کارهایی که بین رتبه های 10 تا 20 قرار دارند و از توانایی کافی برای اول شدن برخوردار هستند. در این روش، اهداف متفاوت تر و بزرگتر از روش قبل هستند. اهدافی مانند افزایش اعتبار برند و به دست آورن مشتریان بیشتر از جستجو، از ویژگی های این روش می باشد. این یک راه عالی برای توسعه و ادامه دادن استراتژی سریع است.

ویژگی های استراتژی سئو سازنده میانگین

 • توجه بیشتر به صفحات موجود، بهینه سازی صفحات، بازنویسی محتوا، اضافه کردن موارد جدید، پاک کردن صفحاتی که ترافیک زیادی را به سایت ما منتقل نکرده و با موضوع سایت نیز همخوانی ندارد.
 • سعی داشته باشید لینک های خوب و با ارزشی برای سایت خود در دیگر مراجع ثبت کنید. زیرا دیگر سایت شما یک تازه وارد نیست بلکه یک بازیگر خوب است.
 • فقط محتوای با کیفیت بسازید که تخصص و مهارت شما را نشان می دهد. این کار باعث افزایش حس اعتماد در مشتریان و افزایش نرخ تبدیل می شود.

معایب استراتژی سئو میانگین

 • زمان زیادی را برای تولید محتوا مصرف خواهید کرد.
 • روند پیشرفت این روش دو الی سه برابر کندتر از روش قبلی است بنابراین نتایج به زودی قابل مشاهده نخواهند بود.
 • احتمالا برای رسیدن به اهداف باید از وب سایت های ارزشمند لینک های باارزشی را خریداری کنید.

 

3- استراتژی های بزرگ

این استراتژی مخصوص رهبران سایت هایی است که با یک یا چندین تن از رقبای خود که ده ها سال در این حرفه قرار دارند، رقابت می کنند. تعداد زیادی از کارمندان و متخصصان بر روی چنین سایت هایی کار می کنند. اهداف متخصص سئو در اینجا عبارت است از:

 • پیشرفت بهتر از رقبا
 • پیدا کردن کلمات جدید که در بهینه سازی لحاظ شده اند
 • تلاش برای جلوگیری از حضور رقیب در جایگاه های اول

ویژگی های استراتژی بزرگ

 • این روش نیاز به توجهات زیادی دارد و به وسیله خودش بزرگ شده و رشد پیدا می کند. در مقابل آن سایت هایی هستند که آماتور بوده و علاوه بر توجهات زیاد، رشد آن ها به محتوا نیز بستگی دارد.
 • کارهایی که در این قسمت انجام می شود، مربوط به سئو خارجی بوده زیرا کارهای داخلی سایت خود به خود پیش خواهند رفت. کارهای مربوط به سئو خارجی هیچ محدودیتی ندارند و می توانند مکررا تکرار شوند.
 • در این قسمت نوشتن محتوای باکیفیت مهم نیست بلکه باید محتوای خلاق و جذاب ایجاد کنید تا از رقیبان خود متمایز باشید. این کار می تواند ارسال ویدئو ، پادکست و ... باشد.
 • با توجه به محدود بودن زمان و ارزش لینک لازم است که لینک های باکیفیتی خریداری شود.

معایب استراتژی بزرگ

 • عموما به منابع زیادی نیاز دارد و تازه واردان نمی توانند به خوبی از عهده این نوع استراتژی بر بیایند.

  استراتژی سئو سایت های فروشگاهی

 

4- استراتژی سایت های فروشگاهی

بهتر است این نوع وب سایت خود را از دیگر وب سایت جدا کنید. برای این منظور برای سایت های فروشگاهی یک استراتژی جدا مطرح کردیم زیرا راه های توسعه این گونه سایت ها از سایر سایت ها متفاوت بوده و نخواهید توانست با روش های ساده موفق شوید.

ویژگی استراتژی سئو فروشگاه اینترنتی

 • با توجه به تعداد زیاد صفحات در این سایت ها، مجموعه های درست و صحیح و نوشتن توضیحات متاها و متن خوب از ویژگی های این نوع استراتژی است.
 • با تجزیه و تحلیل، شما صفحاتی از فیلترها را که در کارکرد و جذب مشتری ناتوان بوده اند، مشاهده خواهید کرد.
 • لینک کردن محصولات مرتبط با یکدیگر بسیار مهم است. زیرا شما باید تعداد زیادی از محصولات را به وب سایت خود اضافه کنید و با در نظر گرفتن مجموعه ها و زیر مجموعه ها این کارها سخت تر خواهد بود.
 • ارسال نظرات برای محصولات نقش کلیدی در فروشگاههای اینترنتی دارد. اعتماد به فروشنده و مشاهده بازخورد مشتریان در رابطه با محصول از جمله مزایای این ویژگی است.
 • بعد از بهینه سازی داخلی ساخت لینک خارجی بسیار مهم است. تخصص متخصص سئو بهبود جایگاه کلمات و صفحاتی است که از آن به عنوان جایگاه خوب یاد نمی شود. 

معایب استراتژی فروشگاه اینترنتی

 • تعداد زیاد صفحات می تواند یکی از نکات منفی آن باشد زیرا شما مجبورید برای تعداد زیادی از صفحات در خرید لینک هزینه کنید.
 • از مشکلات داخلی که برای این سایت وجود دارد می توان به مواردی مانند پاک شدن صفحه قبلی هنگام آپدیت یک محصول که موجب بروز خطای 404 خواهد شد و محتوای تکراری اشاره کرد زیرا برخی محصولات در یک ویژگی جزئی با هم تفاوت دارند.

این ها تنها استراتژی نیستند بلکه ویژگی لازم برای کار کردن با یک سایت فروشگاهی است. 

 

استراتژی سئو سایت برای ۲۰۱۷

seo strategy در سال 2017 فراز و نشیب زیادی داشت. برخی از اقدامات به شرح زیر از مهم ترین کارها برای سئو بوده اند. بدون شک سئو یک علم نیست و نخواهد بود. سئو مجموعه ای از استراتژی های درست و صحیح برای توسعه کسب و کار می باشد.

 1. بهینه سازی وب سایت برای مرورگرها موبایل
  در سال های اخیر استفاده کنندگان موبایل و تبلت از  کسانی که از کامپیوترها استفاده می کردند، با اختلاف بسیار پیشی گرفتند. گوگل نیز به این امر توجه اساسی داشت و سایت هایی که قابلیت نمایش در گوشی ها و تبلت ها را نداشت، نمی توانست بازدیدکنندگان موبایل را به سمت خود هدایت کند. در سال 2017 گوگل نظریه ( mobile-first index ) را بیان کرد. این امر اهمیت موبایل و کاربران آن را گوشزد می کرد. سرانجام این الگوریتم در اوایل سال 2018 پیاده سازی شد. اکنون ربات گوگل علاوه بر بررسی نسخه دسکتاپ، نسخه موبایل را نیز بررسی خواهد کرد.
 2. لینک سازی در سایت های معتبر
  لینک از مهم ترین پارامترهایی است که برای بهبود رتبه سایت باید به آن توجه کرد. گوگل نیز لینک را به عنوان یکی از سه پارامتر اصلی در استراتژی سئو مطرح کرده است. مقالات و حوزه های کاری هوش مصنوعی نیز اهمیت لینک را نشان می دهد. فالک استون نیز بیان می کند که لینک تاثیر بسیار بزرگی دارد. با این حال اگر وب سایت از کیفیت بالایی برخوردار نباشد، لینک سازی هم نمی تواند به رشد آن کمک کند.
  خرید لینک به صورت تبلیغاتی اکنون از نظر گوگل اسپم مطرح می شود. تاثیرگذارترین روش برای ثبت لینک استفاده از رپورتاژ آگهی است. شما می توایند کمپین رپورتاژ آگهی خود را هم اکنون با پونه مدیا آغاز کنید.
  اگر موضوع شما رقابتی نیست. صرف هزینه های بالا برای لینک سازی اصولی نیست. لینک سازی برای کلماتی با رقابت بالا مفید هستند
 3. بهینه سازی سایت برای جست و جوی صوتی
  این جستجو در ایران هنوز محبوب نشده است. اما آمارهای جهانی از استفاده بیش از حد این تکنولوژی در جستجو می گویند. تولید محتوا و بهینه سازی سایت برای جستجوی صوتی اهمیت بالایی دارد. جست و جوی صوتی آغازی برای تحول های بزرگ در جستجو ها می باشد.
 4. اصلاح ساختار URL
  سعی داشته باشید همواره از آدرس های کوتاه و با معانی درست استفاده کنید. استفاده از کلمات مرتبط در ساختار url یکی از نکات تاثیرگذار در سئو می باشد. برخی از تحقیقات نیز نشان دهنده استفاده از ساختار url کوتاه می باشد.
 5. اهمیت بهینه سازی محلی
  برای کسب و کارهایی که مشتریان آن ها به محدوده خاصی تعلق دارند، بهینه سازی محلی می تواند بهترین انتخاب باشد. موقعیت جغرافیایی خود را بر روی نقشه گوگل ثبت کنید تا در جستجوهای موبایل و جستجوهای محلی در اولویت بالاتری قرار بگیرید.
  این استراتژی با توجه به آپدیت جدید الگوریتم گوگل possum و همه تست هایی است که بر روی جستجوی محلی انجام شده و همچنین تاثیر سیستم جدید آنالیز اطلاعات Urban Engines گوگل است که نزدیک ترین مکان ها به موقعیت شما در حال حرکت Internet of Moving Things را بررسی می کند. افراد زیادی در گوگل به دنبال خدمات شما هستند. بهینه سازی محلی می تواند یکی از راه های رسیدن به اهداف باشد.
  بنابراین اگر بیشتر مشتریان شما در یک محدوده مشخص مانند تهران یا ایران هستند، بهینه سازی محلی برای شما یک امر ضروری است زیرا بیشتر مشتریان شما در موبایل به دنبال خدمات شما هستند و جستجوی محلی به هدایت مشتریان به آدرس شما کمک می کند.

 استراتژی سئو سایت در سال 2018

استراتژی سئو در سال ۲۰۱۸

در استراتژی سئو در سال ۲۰۱۸ آشنایی با شغل مشتری، وب سایت و رقبای وب سایت باعث می شود ما بتوانیم مستند سازی دقیقی درباره کل روند انجام سئو سایت داشته باشیم و قدم های خود را دقیق تر برداریم و نقاط عطف و ضعف پروژه سئو مشخص شوند. استراتژی سئو SEO strategy زمانی موثر است که تمام اقدامات و وظایف که در آن مشخص شده، انجام گردد. اهداف استراتژی های سئو، افزایش کیفیت حضور شما در موتورهای جست و جو می باشد. استراتژی سئو در سال های 2018 را می توان به دسته های زیر تقسیم کرد.

دسته بندی های سئو 2018

 • محتوا محور
 • تکنیک های فنی 
 • برند محور

هم اکنون هم بهینه سازی سایت برای موتور های جست و جو بهترین روش به عنوان بازاریابی است. زیرا این روش افرادی را هدف قرار می دهد که برای برطرف سازی نیازهای خود از جست و جو استفاده می کنند. در این قسمت برخی از استراتژی هایی را که در سال 2018 برای مشتریانمان ارائه دادیم، بیان می کنیم. اگر چه این رویکردها و استراتژی ها دائمی نیست و لازم است ما همیشه این استراتژی ها اصلاح و بهبود دهیم.

1- راه اندازی کمپین های محتوا

این قسمت به بررسی محتوا و تجربه در کنار هم می پردازد. انتخاب یک استراتژی و روش درست، رتبه شما را تا 10 برابر نسبت به سایر روش ها می تواند بهبود دهد. رویکرد این استراتژی تولید محتوا حول کلمات کلیدی است که برای شما و بیزینس شما اهمیت دارد. ویژگی های زیر از جمله خواص این روش خواهد بود.

 • مطالب مفید و آموزشی تولید کنید.
 • محتوا را به صورت دائمی و با زمانبندی مشخص تولید کنید.
 • با این استراتژی می توانید رتبه خود را تا 10 برابر بهبود دهید.
 • شانس بیشتری برای به دست آوردن لینک از سایت های دیگر خواهید داشت.
 • میزان ورودی بیشتری از طریق جستجو می توانید به دست آورید.

 وب سایت هایی مانند GUIDES & TUTORIALS ، Moz ، journal seo از جمله وب سایت هایی هستند که با این استراتژی توانسته اند بهبود یابند.

2- محتوای خود را بارها و بارها بهینه کنید.

این گام را می توانید با تهیه یک فهرست از محتوا و دارایی های سایت شروع کنید. در این مرحله تمام پارامترهایی که ممکن است به برند، تولید ترافیک، تاثیر لینک ها آسیب بزند، مجددا بهینه می شود.

بهینه سازی می تواند شامل کارهای زیر شود

 • بهینه سازی سرعت سایت 
 • بهینه سازی محتواها و روش های منسوخ شده
 • صفحات با محتوای ثابت و ضعیف نخواهند توانست ترافیک زیادی از جست و جو برای شما جذب کند.
 • تجربه کاربری را در وب سایت خود پیاده سازی کنید.
 • محتواهای قدیمی خود را مرتبا بهینه و مطالب جدید را به آن اضافه کنید.

در بازنویسی محتوا چه کارهایی باید انجام دهید.

 1. بهینه سازی عنوان مطالب برای افزایش نرخ CTR
 2. لینک سازی داخلی
 3. بهینه سازی محتوا برای جلوگیری از کاربرد بیش از حد کلمات کلیدی در محتوا. این کار را می توانید با ابزارهای خاصی انجام دهید.
 4. هدف خود را با انتخاب کلمات کلیدی ثانویه بهبود دهید. با استفاده Goole webmaster می توانید انتخاب های خود را هدفمندتر کنید.

3- بهینه سازی ویژگی SNIPPET

 این ویژگی ها در نتایج جستجو به سوالات کاربران به صورت مستقیم پاسخ می دهند. snippet ها اصولا خلاصه ای از جواب را به صورت پاراگراف، جدول و ... نشان می دهند.

4- بهینه سازی نسخه موبایل

گوگل در سال 2018 یک پارامتر را به الگوریتم های خود اضافه کرد که در آن سایت هایی که نسخه موبایل دارند و ریسپانسیو هستند، در ابتدا ایندکس می شوند. این پارامتر اهمیت کاربران موبایل را نشان می دهد.

5- لینک سازی

در سال 2018 هم لینک سازی تاثیر بسزایی در سئو دارد و این به معنی خرید لینک و بازدیدهای پنجره ای در تعداد بالا نیست. گوگل تنها به لینک های ارزشمند بها می دهد. بنابراین سعی کنید لینک های باکیفیت در سایت های خوب و معتبر ایجاد کنید. رپورتاژ آگهی در سایت های معروف می تواند یکی از این ویژگی ها باشد.

استراتژی سئو روش های ثابتی نیست که بتوان به صورت یکنواخت برای تمام سایت ها استفاده کرد. استراتژی سئو با توجه به کسب و کار، نوع رقبا و ... تعیین می شود. از این رو در هر استراتژی برای موفقیت خود در نتایج جستجو باید به بهینه سازی محتوا، افزایش محبوبیت برند و ... توجه داشته باشید. 

امیدواریم با مطالعه این مطلب در جهت سئو در اصفهان گامی کوچک بر داشته باشیم. با ما همراه باشید.

نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟

متخصصان پونه مدیا منتظر شما هستند

نظر خودتان را با ما در میان بگذارید