آموزش لینک سازی داخلی

لینک سازی داخلی یکی از روشهای لینک سازی است که در آن مطالب دیگر سایت یا قسمت های مهمی که می تواند برای کاربر مفید باشد را در اختیار او قرار می دهید. لینک های داخلی که در اختیار یک بازدید کننده وب سایت قرار می گیرد با یک عنوان نمایش داده می شود که به آن عنوان لینک یا Anchor Text می گویند.لینک سازی داخلی زمانی که درست انجام شود ساختار وب سایت شما مشخص می کند که این موضوع کیفیت سئو شما را  تحت تاثیر قرار می دهد که در ادامه ی این مطلب فواید لینک سازی داخلی و نکات کلیدی و مهم که شما را در این خصوص راهنمایی می کند را برای شما توضیح می دهیم. 

لینک سازی داخلی چیست؟

لینک داخلی به لینکی میگویند که از یک صفحه در دامنه به صفحه ای دیگر در همان دامنه میرود. این نوع لینک ها به سه دلیل از اهمیت بالایی برخوردارند.

  1. به کاربر کمک میکنند راه خود را در سایت پیدا کند
  2. سلسله مراتب اطلاعات را در یک وبسایت مشخص میکنند
  3. به پخش لینک های ارزشمند (Link Equity) در سایت کمک میکنند

چرا لینک سازی داخلی مهم است؟

لینک سازی داخلی به گوگل کمک میکند مطالب صفحات و سایت شما را پیدا کند آنها را ایندکس کرده و بهتر درک کند. اگر از لینک سازی داخلی درست استفاده کنید، اعتبار(PageRank) را برای صفحات مهم سایت بالا میبرد.
به طور خلاصه لینک سازی داخلی یکی از کلید های اصلی بالا رفتن نتایج سایت در گوگل است.

زمانی که لینک سازی داخلی به درستی انجام شده باشد، افرادی که به سایت شما وارد می شوند مدت زمان بیشتری را در سایت شما می گذارند، با استفاده راهنمایی ها و لینک هایی که در مسیر آنان قرار داده اید، مطالب جدیدی پیدا می کنند و علاوه بر اینکه نیاز خودشان را برطرف می کنند، باعث بهبود تجربه کاربری (UX)، بالا رفتن سرعت ایندکس شدن سایت، بالا رفتن نرخ کلیک مطالب سایت شما و درنتیجه به بهبود سئو سایت شما کمک می کنند. شما می توانید برای اطلاع دقیق از این موضوع که لینک سازی داخلی چطور روی موارد بالا تاثیر می گذارد، مطالب زیر را نیز مطالعه کنید:
مطالب مهم در لینک سازی

 لینک سازی داخلی

در انکر تکست ها از کلمات کلیدی استفاده کنید

شما میتوانید در لینک سازی داخلی خود از انکر تکست مشابه (Exact Match) استفاده کنید (این موضوع در ساخت بک لینک به هیچ وجه پیشنهاد نمیشود).
گوگل حتی به شما پیشنهاد میدهد که از کلمات کلیدی در انکر تکست استفاده کنید
استفاده از کلمات کلیدی در انکرتکست ها
برای مثال این یک لینک سازی داخلی به یکی از صفحات سایت پونه مدیا است.
استفاده از انکر تکست تطابق کامل
این انکر تکست به کاربر و موتور جستجوی گوگل کمک میکند تا بفهمند صفحه ای که من به آن اشاره کرده ام در خصوص "200 فاکتور سئو" است. با این وجود اگر تمام انکرتکست ها به یک شکل باشند سایت شما به نظر اسپم می آید.
به گفته ی گوگل استفاده از انکرتکست ها با تطابق کامل در حالت عادی برای شما مشکلی بوجود نخواهند آورد. اما بهتر است امنیت را رعایت کنید. به همین دلیل من از انکرتکست های مختلفی استفاده میکنم.

 به صفحات مهم لینک داخلی بزنید

وقتی به صفحه ای در سایت خود لینک میزنید در حقیقت دارید برای آن صفحه اعتبار میفرستید.
به صفحات مهم لینک داخلی بزنید
چه لینکی میتواند به بالا بردن رتبه صفحه در گوگل کمک کند؟
لینک های داخلی به اندازه لینک گرفتن از سایت های دیگر قوی نیستند. اما هنوز هم به اعتبار ما کمک میکنند.
به همین دلیل سئو کاران ماهر به صفحات مهم لینک داخلی میزنند.
پروسه زیر را در نظر بگیرید:
اول، ابزار لینک سازی خودتون را باز کنید (Moz Pro یا Ahrefs)
پس از آن صفحه ای که در سایت شما از بالاترین اعتبار برخوردار است را پیدا کنید.
پیدا کردن صفحات با اعتبار بالا
در نهایت از صفحات با اعتبار به صفحه ای که میخواهید اعتبار آن را بالا ببرید لینک سازی داخلی انجام دهید. فرض کنید شما مطلبی در مورد الگوریتم برت گوگل نوشته اید این مطلب برای شما از اهمیت بالایی برخوردار است اما چون هنوز شناخته شده نیست کاربر ممکن است در مورد آن به طور مستقیم جستجو نکند. در نتیجه شما باید در یکی از صفحات پر بازدید خود برای این مطلب لینک سازی داخلی انجام دهید.

از یک انکر تکست مشابه برای دو صفحه استفاده نکنید

این موضوع گوگل را به شدت گیج میکند. برای مثال شما دو صفحه در سایت دارید. یکی از آنها در مورد کمپین لینک سازی و دیگری در خصوص لینک سازی است .
two seperate product pages 960x510
شما نباید برای هر دوی این صفحات از یک انکرتکست استفاده کنید. (مثلا : لینک سازی)
same anchor text linking different pages 960x851
وقتی گوگل همچین چیزی ببیند فک میکند هر دو صفحه یک محتوای مشابه دارند. به جای این کار از انکر تکست هایی استفاده کنید که قسمتی از هر کدام این صفحات را تعریف کند. (مثلا : کمپین لینک سازی و لینک سازی و اهمیت آن در سئو )

use descriptive anchor text to link pages 960x851

با استفاده google search console لینک های داخلی خود را بررسی کنید

google search console یک ابزار عالی به اسم "Links" دارد.
google search console links 1280x609
شما میتوانید از این ابزار برای بررسی لینک های داخلی سایت خود استفاده کنید
برای مثال اگر به گزارش من نگاه کنید میبینید بیشتر لینک های داخلی من به صفحات : درباره ما، تماس با ما، حفاظت شخصی و ... است.
most backlinko internal links point to certain pages 1280x1242
این موضوع برای سئو مناسب نیست. اما به خاطر اینکه این صفحات همه مرتبط به مسیریابی در سایت هستند من باید با این موضوع کنار بیام.
من پیشنهاد میکنم سالیانه 1 الی 2 بار بررسی دقیق (Audit) برای لینک سازی داخلی انجام دهید. ممکنه ببینید که یک صفحه کم اهمیت در سایت لینک های زیادی دریافت کرده است. (این موضوعی است که باید با سرعت حل شود.)

لینک سازی داخلی را در بالای صفحه انجام دهید

من روی جایگذاری لینک داخلی خیلی تست کردم. و به شما میگم که قرار دادن لینک های داخلی در بالای صفحه نرخ پرش را کاهش میدهد و زمان توقف (Dwell Time) را بهبود میدهد.
میپرسید که این موضوع چه ارتباطی با سئو دارد؟
خب وقتی کسی زمان زیادی در سایت شما سپری میکند این به گوگل میگوید که "مردم دارند از صفحه سایت من لذت میبرند. این صفحه برای کلمه کلیدی که در آن استفاده شده عالی است. بیاید در نتایج موتور جستجو یه مکان بالاتر بهش ارائه بدیم."
زمان سپری شده در سایت
وقتی که لینک های داخلی را در بالای صفحات قرار بدید این به کاربر کمک میکند که سریع روی آنها کلیک کند. و باعث میشود که آنها زمان بیشتری در سایت شما سپری کنند.
برای مثال میتوانید یک لینک داخلی در اول صفحه معرفی وبلاگ بگذارید.
البته شما باید در تمام صفحه لینک داخلی قرار بدهید اما حداقل یکی دوتای آنها در اوایل صفحه (در مکان مناسب) باشد.

در لینک سازی داخلی از لینک های Dofollow استفاده کنید

اگر میخواهید که پیج رنک در سایت خود منتقل کنید باید از لینک های dofollow استفاده کنید.
بله این یک موضوع واضح است اما جا دارد که به آن اشاره کنیم چرا که من قبلا افرادی را دیدم که لینک های داخلی خود را Nofollow میکنند.
این قضیه معمولا به خاطر این است که آنها از نوعی پلاگین استفاده میکنند که به طور اتوماتیک تگ نوفالو را برای لینک های داخلی استفاده میکند. یا یک خطا باعث نوفالو شدن لینک های داخلی آنها میشود.

از لینک های داخلی برای ایندکس شدن صفحات استفاده کنید

گوگل معمولا تمام لینک های مهم در یک صفحه یا سایت را پیدا کرده و آنها را ایندکس میکند. اما اگر شما صفحات زیادی دارید(یا بودجه خزش محدود) ممکن است گوگل فقط درصدی از صفحات شما را ایندکس کند.
only some pages might be indexed 960x536
اینجاست که پای لینک سازی داخلی وسط میاد. لینک داخلی به گوگل کمک میکند صفحات شما را به راحتی پیدا کند.
internal links make pages easier to be found 960x478
مخصوصا صفحاتی که در معماری سایت شما پنهان شده اند (به این صفحات "بی خانمان" نیز میگویند).
پس اگر شما صفحه (یا صفحاتی ) دارید که میخواهید ایندکس شوند به آن صفحه یا کتگوری آن لینک داخلی بزنید.
add internal links to pages or categories to improve indexing 960x834
لینک سازی مستقیم از یک صفحه به صفحه ای دیگر :
direct linking pages 960x468
یادتان نرود که از سایت مپ به آن صفحه ای که میخواهید ایندکس شود لینک بزنید:

link sitemap to page 960x515

به مطالب مهم در صفحه اصلی لینک دهی کنید

یکی از روش های نگه داشتن مخاطب در سایت که تاثیر بسیار بالایی در بهبود سئو و تجربه کاربری وب سایت شما خواهد داشت، لینک دهی به مهم ترین و محبوب ترین مطالب در صفحه ی اصلی است. از آنجایی که یکی از منابع بسیار خوب برای بالا بردن ترافیک ورودی سایت صفحه اصلی سایت است شما می توانید با لینک سازی به این صفحه ترافیک ورودی وب سایت خود را بالا ببرید.
در ضمن شما می توانید با استفاده از ابزار هایی مانند گوگل آنالیتیکس صفحاتی که در بین کاربر های وارد شده به سایت محبوب تر بوده اند و توانسته اند مخاطب را درون خود نگه دارند را مشخص کنید و برای لینک سازی داخلی بخشی از تمرکز خود را بر روی این صفحات معطوف کنید.
با استفاده از مطالب راهنمای کامل گوگل آنالیتیکس-بخش اول و راهنمای کامل گوگل آنالیتیکس-بخش دوم به طور کامل آموزش های مربوط به ابزار سئو گوگل آنالیتیکس را دریافت کنید.

لینک سازی داخلی صفحه اصلی 

اگر مثل بقیه مردم هستید صفحه خانه شما با اعتبارترین صفحه سایت شماست. پس خیلی مهم است که از خانه به صفحه ای که احتیاج به عصاره لینک دارد لینک سازی کنید. مثلا از صفحه خانه به وبلاگ خود لینک بزنید:
لینک سازی داخلی در صفحه اصلی
این لینک اعتبار را از صفحه خانه به وبلاگ خواهد برد.

از لینک سازی داخلی به صورت اتوماتیک دوری کنید

من ابزارهایی که لینک سازی داخلی را به صورت اتوماتیک انجام میدهند دوست ندارم. میپرسید چرا؟ به سه دلیل:
1. استفاده از استراتژی درست خیلی سخت است: پلاگین ها و ابزارها لینک داخلی را بدون فهم از اینکه کدام صفحه بیشتر به اعتبار نیاز دارد اضافه میکنند. یا بهتر است از کدام صفحه لینک زده شود.
2. اسپم انکرتکست ها : با توجه به اندازه سایت شما ابزار لینک سازی میتواند حدود 1000 انکر تکست یکسان را لینک سازی کند.
3. به مخاطب توجهی نمیکند: لینک های داخلی فقط برای سئو نیستند. آنها برای کمک به کاربر در پیدا کردن مطالب مشابه در سایت است. برای مثال یک پلاگین هیچوقت لینک زیر را اضافه نمیکند:

manual internal link not possible with plugin 1280x555

به معماری سایت کمک کنید

لینک های داخلی به معماری سایت شما کمک میکنند و باعث میشوند گوگل و کاربر مطالب را راحت در سایت شما پیدا کنند. در حقیقت لینک های داخلی معماری سایت شما هستند.
internal links are your architecture 960x540
این درست است که بسیاری از لینک سازی داخلی از صفحه A به صفحه B است. اما شما باید صفحات خود را با یک دسته بندی لینک کنید.
link pages together in categories 960x766
سایت های خرید آنلاین این کار را زیاد انجام میدهند. برای مثال در دیجی کالا شما میتوانید از هر گوشی موبایلی به کتگوری موبایل راه خودتان را پیدا کنید.

Internal Linking 1212

به مقالات قدیمی لینک داخلی اضافه کنید

این یکی از قسمت های بررسی سایت و یک موضوع خیلی مفید است.
نحوه کار به اینصورت است که شما مطالبی را که حداقل یک سال پیش تولید کردید را در سایت پیدا میکنید. پس از آن لیستی از مقالاتی که بعد از آن نوشته اید را استخراج کنید. در مقاله قدیمی مکان هایی که امکان لینک سازی داخلی برای صفحه جدید وجود دارد را پیدا کنید.
شما به همین راحتی میتوانید با کمترین زمان چند لینک داخلی تولید کنید.

نسخه موبایل سایت خود را برای لینک سازی داخلی بررسی کنید

به گفته گوگل داشتن لینک های داخلی متفاوت برای نسخه دسکتاپ و موبایل سایت مشکلی ندارد. با این حال من بهتون پیشنهاد میدم هر دو را تا حد ممکن یکسان کنید.
اما حتما چک کنید که نسخه موبایل سایتتان تمام موارد لینک سازی داخلی را (که در بالا گفته شد) رعایت کند. 

لینک های داده شده در کدام قسمت مطلب باشند؟

معمولا لینک هایی که بین یک متن و در یک پاراگراف قرار دارند در اولویت بالاتری نسبت به لینک هایی که به تنهایی در یک قسمت از متن قرار داده شده اند قرار دارند. دلیل این موضوع هم این است که خزنده های گوگل زمانی که به چنین لینکی بر می خورند متنِ قبل و بعد آن لینک را بررسی کرده و اهمیت واقعی لینکی که داده اید را درک می کنند. همچنین زمانی که از لینک های داخلی با شکلی متفاوت استفاده می کنید باعث می شود که کاربر به آن قسمت توجه بیشتری داشته باشد و مفهمی که در حال انتقال آن هستید بهتر در ذهن مخاطب جا بگیرد. البته باید به یاد داشته باشید که به شکل اصولی از لینک دهی داخلی استفاده کنید و فعالیت شما به صورت اسپم وار نباشد.
پس نتیجه می گیریم لینک های داده شده باید علاوه بر این که باید در قسمت مناسبی از متن شما قرار گرفته باشند، باید به اندازه و مرتبط با متن و موضوع شما باشند تا ارزش خود را برای خزنده های گوگل و مخاطبین حفظ کنند.

 جایگاه لینکسازی داخلی در متن صفحه

ارزش افزوده لینک داخلی

روند لینک سازی داخلی شما در وب سایتتان باید بر اساس ارزش لینک های داده شده برای خواننده انجام شود.به عنوان مثال شما می توانید به جای ارائه توضیحات مختصر، کوتاه و سر سری از یک لینک دهی مناسب به یک مطلب مفصل استفاده کنید و به اینصورت شما اعتبار بار علمی خود را بالا برده اید و به خواننده علاقه من مطلبی که دوست دارد را داده اید. از طرفی موتور های جستجو مانند گوگل به جای این که معیار های خود را بر اساس کمیت چیده باشند، با استفاده از کفیت اعتبار شما را می سنجند. الگوریتم پاندا که در مورد آن صحبت کرده ایم تا حدودی شبیه ساز رفتار انسان ها در یک وب سایت است.
همچنین جدای همه ی این موارد اگر شما می خواهید رضایت موتور های جستجو را جلب کنید باید مخاطبین خود که انسان های واقعی اند را راضی نگه دارید و از خود بپرسید اگر به جای خزنده ها یک بازدید کننده به سایت من می آمد، از مطالب من راضی بود؟ می توانست به راحتی جواب سوال خود را پیدا کند؟

یک چرخه ی طبیعی در سایت خود ایجاد کنید

لینک سازی داخلی که در سایت خود انجام می دهید باید به این صورت باشد که مخاطب شما مطالب را پله به پله یاد بگیرد و به جلو پیش برود و در این میان نقطه کور و یا نکته ی نامفهمومی برای او پیش نیاید. به عنوان مثال به فهرست کتاب ها دقت کنید، ارتباط بین فصل ها و قسمت های مختلف یک کتاب روی اصول و روال خودش است و فردی که قصد خواندن این کتاب را دارد به راحتی از "الف" تا "ی" آن موضوع را به صورت زنجیر وار یاد می گیرد.
شما باید از لینک ها به این صورت استفاده کنید که هر لینک یک چراغ راهنما برای مخاطب باشد و او را از شک، تردید و گمراهی بیرون بکشد. این کار علاوه بر کمک کردن به مخاطب باعث بهبود نرخ پرش یا همان bounce rate سایت شما می شود.

در لینک سازی داخلی به رنگ توجه کنید.

یکی از مواردی که تاثیر زیادی روی آمار کلیک خوردن روی لینک داخلی دارد رنگ آن است، شما باید با استفاده از رنگ دهی مناسب به متن لینک، لینک داده شده را از بقیه متن متمایز کنید و به این صورت به کاربران بفهمانید که این قسمت می تواند برای شما مطالب متفاوتی داشته باشد.
موتورهای جستجو مانند گوگل و بینگ به رنگ متن شما اهمیتی نمی دهند و به نظرشان هر رنگی مناسب است و فقط به مرتبط بودن لینک و متن دقت دارند. البته بعضی از تکنیک های سئو کلاه سیاه که به آن سئو سیاه و یا غیر اخلاقی می گویند هم از رنگ هایی یکسان با بک گراند استفاده می کنند که این موضوع موتور جستجو گوگل را عصبانی کرده و باعث جریمه شدن شما می شود. برای آشنایی بیشتر با سئو کلاه سیاه می توانید مطلب سئو کلاه سیاه چیست؟ و چرا برای رتبه بندی خطرناک است؟ را مطالعه کنید تا از خطر جریمه شدن توسط گوگل در امان باشید.

بهترین روش لینک سازی داخلی 2020

در این قسمت ما میخواهیم به شما یاد بدیم که چطور با لینک های داخلی یک سایت سئو فرندلی بسازید. موتورهای جستجو احتیاج به دیدن محتوا دارند تا صفحه شما را در لیست خود قرار دهند. آنها همچنین نیاز به لینک های قابل خزیدن دارند تا بتوانند تمام صفحات شما را در سایت پیدا کنند. بعضی از سایت ها دچار این اشتباه میشوند که لینک های اصلی خود را قایم میکنند و اینگونه موتورهای جستجو نمیتوانند به این صفحات دسترسی پیدا کنند.
لینک سازی داخلی
در مثال بالا اسپایدر گوگل میتونه صفحه A و از طریق آن صفحه B و E را ببیند ولی این قدرت را ندارد که به صفحات C و D وارد بشود چرا که راهی برای دسترسی او باز نیست. در نظر گوگل این صفحات وجود ندارند (محتوای عالی، کلمات کلیدی مناسب و بازار درست هیچ تغییری در این موضوع بوجود نخواهد آورد) .
یک ساختار درست برای سایت بیشتر شبیه یک هرم است. دایره اول نماد صفحه اصلی سایت است.
هرم لینک های داخلی
 این یکی از بهترین راههای لینک سازی است چرا که به لینک ایکویتی (قدرت رتبه بندی) اجازه میدهد در تمام سایت حرکت کند و احتمال رتبه گرفتن هر صفحه را بالا میبرد. این ساختار برای خیلی از سایتهای قوی (مثل سایت آمازون) به صورت منو و زیر منو عملی شده است.
بهترین راه ساخت لینک های داخلی و URL مناسب است. برای مثال لینک به صفحه.https://www.poonehmedia.com/ با انکر تکست "بازاریابی دیجیتال". در زیر فرمت صحیح یک لینک داخلی برای شما آمده است.

فرض کنید این لینک در دامنه jonwaye.com قرار دارد.
لینک سازی داخلی
در لینک بالا a شروع لینک را نشان میدهد. قسمت سبز رنگ (http://www.jonwaye.com ) به موتور جستجو میگوید به چه سایتی لینک شده است. قسمت بعد آبی پرنگ انکر تکست را نشان میدهد که قسمتی است که کاربر میبیند (توضیحی از صفحه هدف) مثلا : "کمربند های طراحی جان ویز" که با کلیک روی این عبارت کاربر به صفحه لینک شده میرود. تگ </a> پایان دهنده لینک است تا تمام کلمات یک پاراگراف یا جمله لینک نشوند.
این ساده ترین فرمت لینک سازی است که برای موتورهای جستجو قابل فهم است اسپایدر موتور جستجو میداند که باید این لینک را دنبال کند و از اطلاعات آنها برای رتبه صفحات استفاده کنند.

حرف آخر در مورد لینک سازی داخلی

لینک سازی داخلی یکی از سرمایه گذاری های آسان و مهم برای بهبود سئو داخلی و همچنین سئو خارجی وب سایت شماست و شما می توانید در مورد سایر موارد مربوط به سئو داخلی مطالب  تکنیک سئو داخلی سایت + اینفوگرافی (چک لیست کامل) و سئو داخلی و خارجی را مطالعه کنید.

یکی از مواردی که به شما کمک میکند تا لینک سازی مفصل تر، اصولی تر و مفید تری داشته باشید این است که وب سایت خود را از نظر دسته بندی و طبقه بندی اطلاعات به طور کامل بشناسید و روی آن تسلط داشته باشید که این موضوع ارتباط شدید با طراحی سایت شما دارد. یکی دیگر از نکاتی که به شما کمک میکند تا بیش از حد از لینک سازی داخلی استفاده نکنید این است که خود را به جای خواننده مطالبتان بگذارید و ببینید آیا این حجم از مطالب که پیشنهاد داده شده به اندازه است و هر کدام از آنها چه کمکی به من می کند.

امیدوارم که از این مطلب از پونه مدیا لذت برده باشید و بتوانید با استفاده از اطلاعاتی که به دست آوره اید به اهداف وب سایت خود نزدیک تر شوید.
در صورتی که هر سوالی در این خصوص دارید کافیست سوال خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید یا با مشاوران ما در این خصصوص تماس بگیرید.

امتیازی ثبت نشده است.