آموزش لینک سازی داخلی

لینک سازی داخلی چیست؟

لینک سازی داخلی یکی از روشهای لینک سازی است که در آن مطالب دیگر سایت یا قسمت های مهمی که می تواند برای کاربر مفید باشد را در اختیار او قرار می دهید. لینک های داخلی که در اختیار یک بازدید کننده وب سایت قرار می گیرد با یک عنوان نمایش داده می شود که به آن عنوان لینک یا Anchor Text می گویند. لینک سازی داخلی زمانی که درست انجام شود ساختار وب سایت شما مشخص می کند که این موضوع کیفیت سئو شما را  تحت تاثیر قرار می دهد که در ادامه ی این مطلب فواید لینک سازی داخلی و نکات کلیدی و مهم که شما را در این خصوص راهنمایی می کند را برای شما توضیح می دهیم. 

لینک سازی داخلی چه فایدهای برای وب سایت شما دارد؟

زمانی لینک سازی داخلی به درستی انجام شده باشد، افرادی که به سایت شما وارد می شوند مدت زمان بیشتری را در سایت شما می گذارند، با استفاده راهنمایی ها و لینک هایی که در مسیر آنان قرار داده اید، مطالب جدیدی پیدا می کنند و علاوه بر اینکه نیاز خودشان را برطرف می کنند، باعث بهبود تجربه کاربری (UX)، بالا رفتن سرعت ایندکس شدن سایت، بالا رفتن نرخ کلیک مطالب سایت شما و درنتیجه به  بهبود سئو سایت شما کمک می کنند. شما می توانید برای اطلاع دقیق از این موضوع که لینک سازی داخلی چطور روی موارد بالا تاثیر می گذارد، مطالب زیر را مطالعه کنید:
لینک سازی چیست؟

در این مطلب از پونه مدیا سعی کرده ایم که 10 نکته کلیدی و مهم در مورد لینک سازی داخلی را در اختیار شما قرار دهیم، پس با ما همراه باشید تا در ادامه علاوه بر این نکات در خصوص تاثیر آن ها بر سئو را بررسی کنیم:

 لینک سازی داخلی

اول: تعداد مطالب در لینک سازی داخلی


اولین نکته مهم در لینک سازی داخلی این است که شما مطالب خوب و با کیفیتی داشته باشید تا بتوانید مخاطبین خود را به راحتی برای مطالعه به سایر مقالات خود راهنمایی کنید. این موضوع باعث بهبود تجربه کاربری یا UX (مقاله تجربه کاربری UX چیست؟ را مطالعه کنید) می شود در نتیجه سئو سایت شما بهتر می شود.
پس در نتیجه شما باید مطالب خوبی داشته باشید و این موضوع مستلزم این است که یک استراتژی محکم و قوی داشته باشید تا زمانی که با استفاده از لینک دهی داخلی قصد راهنمایی و هدایت مخاطب به یک مطلب دیگر را دارید، این کار را با خیال راحت انجام دهید.

از طرفی شاید سوای شما این باشد که چرا کاربران سایت شما را ترک می کنند؟ که در این صورت مطلب داده شده به شما کمک می کند که این موضوع را راحتتر حل کنید.

تعداد لینک سازی داخلی 

دوم: به مطالب مهم در صفحه اصلی لینک دهی کنید.


یکی از روش های نگه داشتن مخاطب در سایت که تاثیر بسیار بالایی در بهبود سئو و تجربه کاربری وب سایت شما خواهد داشت، لینک دهی به مهم ترین و محبوب ترین مطالب در صفحه ی اصلی است. از آنجایی که یکی از منابع بسیار خوب برای بالا بردن ترافیک ورودی سایت صفحه اصلی سایت است شما می توانید با لینک سازی به این صفحه ترافیک ورودی وب سایت خود را بالا ببرید.
در ضمن شما می توانید با استفاده از ابزار هایی مانند گوگل آنالیتیکس (برای اطلاع بیشر در این خصوص می توانید گوگل آنالیتیکس Google Analytics چیست؟ را مطالعه کنید) صفحاتی که در بین کاربر های وارد شده به سایت محبوب تر بوده اند و توانسته اند مخاطب را درون خود نگه دارند را مشخص کنید و برای لینک سازی داخلی بخشی از تمرکز خود را بر روی این صفحات معطوف کنید.
شما می تواینید با استفاده از مطالب راهنمای کامل گوگل آنالیتیکس-بخش اول و راهنمای کامل گوگل آنالیتیکس-بخش دوم به طور کامل آموزش های مربوط به ابزار سئو گوگل آنالیتیکس را دریافت کنید.

لینک سازی داخلی صفحه اصلی 

سوم: لینک های داده شده در کدام قسمت مطلب باشند؟


معمولا لینک هایی که بین یک متن و در یک پاراگراف قرار دارند در اولویت بالاتری نسبت به لینک هایی که به تنهایی در یک قسمت از متن قرار داده شده اند قرار دارند. دلیل این موضوع هم این است که خزنده های گوگل زمانی که به چنین لینکی بر می خورند متنِ قبل و بعد آن لینک را بررسی کرده و اهمیت واقعی لینکی که داده اید را درک می کنند. همچنین زمانی که از لینک های داخلی با شکلی متفاوت استفاده می کنید باعث می شود که کاربر به آن قسمت توجه بیشتری داشته باشد و مفهمی که در حال انتقال آن هستید بهتر در ذهن مخاطب جا بگیرد. البته باید به یاد داشته باشید که به شکل اصولی از لینک دهی داخلی استفاده کنید و فعالیت شما به صورت اسپم وار نباشد.
پس نتیجه می گیریم لینک های داده شده باید علاوه بر این که باید در قسمت مناسبی از متن شما قرار گرفته باشند، باید به اندازه و مرتبط با متن و موضوع شما باشند تا ارزش خود را برای خزنده های گوگل و مخاطبین حفظ کنند.

 جایگاه لینکسازی داخلی در متن صفحه

چهارم: به تعداد مناسب لینک سازی کنید.


فرض کنید شما با هر بار لینک سازی، یک واحد اعتبار به صفحه لینک شوند داده اید، حالا اگر شما تعدادی از لینک های داخلی را به یک صفحه ارجاع داده باشید از نگاه موتور های جستجو مطلب شما موضوعی تقریبا مشابه با صفحه لینک شده دارید.
شاید در این لحظه چشمانتان برق زده باشد و قصد دارید که مطالب خود را با استفاده از لینک سازی داخلی بهم زنجیر کنید، به همین دلیل به نکته ای که از زبان پونه مدیا به شما می گوییم با دقت گوش دهید:

همانقدر که لینک سازی درست، به اندازه و مرتبط برای وب سایت شما و بالا بردن کیفیت سئو و UX مفید است؛ لینک سازی نادرست و غیر مرتبط، لینک سازی اسپم وار و بیش از حد تاثیر کاملا برعکسی روی وب سایت شما دارد.همچنین لینک دهی بیش از حد به مطالب مختلف باعث گیج شدن مخاطبین شما و سخت شدن خواندن مقاله برای او می شود.

 

 

پنجم: با استفاده از لینک سازی داخلی اعتبار صفحات خود را افزایش دهید.


زمانی که صفحات کوچکتر وب سایت خود را به صفحات مهم تر لینک دهی می کنید اعتبار آنها را افزایش می دهید و این باعث محبوب تر شدن آنها پیش موتور های جستجو می شود. همچنین شما می توانید با استفاده از لینک دهی بین صفحات مرتبط یک مسیر منطقی که خط موضوعی خاص خود را دارد بسازید و به این وسیله هم مخاطبین و هم موتور های جستجو را راهنمایی کنید تا رضایت بازدید کننده و خزنده های موتور های جستجو را جلب کنید.

 اصول لینک سازی داخلی

ششم: اعتبار صفحات خود را به اشتراک بگذارید.


یکی از راههای موثر برای بالا بردن محبوبیت مطالب کم طرفدار و از نظر گوگل کم اعتبار (دقت داشته باشید که منظور ما یک مطلب پر محتوا ولی کم محبوبیت است) این است که با استفاده از لینک دهی درست و اصولی از صفحات پر طرفدار و محبوب اعتبار و میزان بازدید این صفحات را بالا ببریم. به عنوان مثال یک صفحه با میزان بازدید 150 بازدید در روز با لینک سازی داخلی درست می تواند یک صفحه دیگر که نهایتا 5 بازدید در ماه دارد به سمت و سوی خوبی ببرد و مخاطبان را به سمت آن سرازیر کند. شما با این کار می توانید مطالب قدیمی تری که در اعماق وب سایت شما گم شده اند را دوباره در معرض دید مخاطبان و موتور های جستجو قرار دهید.

 افزایش اعتبار لینک سازی داخلی

هفتم: ارزش افزوده لینک داخلی


روند لینک سازی داخلی شما در وب سایتتان باید بر اساس ارزش لینک های داده شده برای خواننده انجام شود.به عنوان مثال شما می توانید به جای ارائه توضیحات مختصر، کوتاه و سر سری از یک لینک دهی مناسب به یک مطلب مفصل استفاده کنید و به اینصورت شما اعتبار بار علمی خود را بالا برده اید و به خواننده علاقه من مطلبی که دوست دارد را داده اید. از طرفی موتور های جستجو مانند گوگل به جای این که معیار های خود را بر اساس کمیت چیده باشند، با استفاده از کفیت اعتبار شما را می سنجند. الگوریتم پاندا که در مورد آن در مطلب الگوریتم پاندا گوگل چیست؟  صحبت کرده ایم تا حدودی شبیه ساز رفتار انسان ها در یک وب سایت است.
همچنین جدای همه ی این موارد اگر شما می خواهید رضایت موتور های جستجو را جلب کنید باید مخاطبین خود که انسان های واقعی اند را راضی نگه دارید و از خود بپرسید اگر به جای خزنده ها یک بازدید کننده به سایت من می آمد، از مطالب من راضی بود؟ می توانست به راحتی جواب سوال خود را پیدا کند؟

 

هشتم: یک چرخه ی طبیعی در سایت خود ایجاد کنید.


لینک سازی داخلی که در سایت خود انجام می دهید باید به این صورت باشد که مخاطب شما مطالب را پله به پله یاد بگیرد و به جلو پیش برود و در این میان نقطه کور و یا نکته ی نامفهمومی برای او پیش نیاید. به عنوان مثال به فهرست کتاب ها دقت کنید، ارتباط بین فصل ها و قسمت های مختلف یک کتاب روی اصول و روال خودش است و فردی که قصد خواندن این کتاب را دارد به راحتی از "الف" تا "ی" آن موضوع را به صورت زنجیر وار یاد می گیرد.
شما باید از لینک ها به این صورت استفاده کنید که هر لینک یک چراغ راهنما برای مخاطب باشد و او را از شک، تردید و گمراهی بیرون بکشد. این کار علاوه بر کمک کردن به مخاطب باعث بهبود نرخ پرش یا همان bounce rate سایت شما می شود.

 

نهم: به انکر تکست (Anchor Text)لینک سازی داخلی توجه داشته باشید.


انکر تکست همان متنی است که برای شما لینک داده شده را مشخص می کند. استفاده از متن مناسب برای لینک سازی یکی از مواردی بوده است که همیشه در مورد آن بحث برقرار بوده است و خیلی از افراد فقط برای گرفتن کلیک به این متن ها دقت می کنند و به همین دلیل از اکر تکست هایی که روزانه تعداد زیادی از آنها را می بینید، مانند: "اینجا کلیک کنید، بیشتر بخوانید و..." استفاده می کنند و توجه زیادی نیز به آنها جلب می شود. ولی باید بدانید که بهترین راه برای لینک سازی داخلی این است که عنوان لینک شما حاوی کلمات کلیدی باشد که به موضوع شما مرتبط است.

 انکر تکست در لینک سازی داخلی

دهم: در لینک سازی داخلی به رنگ توجه کنید.


یکی از مواردی که تاثیر زیادی روی آمار کلیک خوردن روی لینک داخلی دارد رنگ آن است، شما باید با استفاده از رنگ دهی مناسب به متن لینک، لینک داده شده را از بقیه متن متمایز کنید و به این صورت به کاربران بفهمانید که این قسمت می تواند برای شما مطالب متفاوتی داشته باشد.
موتورهای جستجو مانند گوگل و بینگ به رنگ متن شما اهمیتی نمی دهند و به نظرشان هر رنگی مناسب است و فقط به مرتبط بودن لینک و متن دقت دارند. البته بعضی از تکنیک های سئو کلاه سیاه که به آن سئو سیاه و یا غیر اخلاقی می گویند هم از رنگ هایی یکسان با بک گراند استفاده می کنند که این موضوع موتور جستجو گوگل را عصبانی کرده و باعث جریمه شدن شما می شود. برای آشنایی بیشتر با سئو کلاه سیاه می توانید مطلب سئو کلاه سیاه چیست؟ و چرا برای رتبه بندی خطرناک است؟ را مطالعه کنید تا از خطر جریمه شدن توسط گوگل در امان باشید.

 

 

حرف آخر در مورد لینک سازی داخلی


لینک سازی داخلی یکی از سرمایه گذاری های آسان و مهم برای بهبود سئو داخلی و همچنین سئو خارجی وب سایت شماست و شما می توانید در مورد سایر موارد مربوط به سئو داخلی مطالب  تکنیک سئو داخلی سایت + اینفوگرافی (چک لیست کامل) و سئو داخلی و خارجی را مطالعه کنید.
یکی از مواردی که به شما کمک میکند تا لینک سازی مفصل تر، اصولی تر و مفید تری داشته باشید این است که وب سایت خود را از نظر دسته بندی و طبقه بندی اطلاعات به طور کامل بشناسید و روی آن تسلط داشته باشید که این موضوع ارتباط شدید با طراحی سایت شما دارد. یکی دیگر از نکاتی که به شما کمک میکند تا بیش از حد از لینک سازی داخلی استفاده نکنید این است که خود را به جای خواننده مطالبتان بگذارید و ببینید آیا این حجم از مطالب که پیشنهاد داده شده به اندازه است و هر کدام از آنها چه کمکی به من می کند.

امیدوارم که از این مطلب از پونه مدیا لذت برده باشید و بتوانید با استفاده از اطلاعاتی که به دست آوره اید به اهداف وب سایت خود نزدیک تر شوید.
در صورتی که هر سوالی در این خصوص دارید کافیست سوال خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید یا با مشاوران ما در این خصصوص تماس بگیرید.

نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟

متخصصان پونه مدیا منتظر شما هستند

نظر خودتان را با ما در میان بگذارید