آموزش استفاده از تگ canonical

اگر به عنوان یک وبمستر یا متخصص سئو مشغول به کار هستید، حتماً به تگ canonical برخورده‌اید یا از آن استفاده می‌کنید. استفاده از این تگ نیاز به کمی مطالعه دارد زیرا نکات حساسی درباره آن وجود دارد که در صورت سهل انگاری، به جای بهینه سازی سئو به ضرر سایت عمل می‌کنید و در‌ واقع نوعی گل به خودیست.

همچنین اگر علاقه‌مند به اصول سئو هستید می‌توانید این مطلب را دنبال کنید و درباره تگ canonical اطلاعات خوبی بدست بیاورید، پس با ما همراه باشید...

تگ canonical چیست؟

برای اینکه بتوانیم کاربرد تگ canonical را بررسی کنیم، بهتر با یک مثال این کار را انجام دهیم. تصور کنید در سایت فروشگاهی خود، محتوایی تولید کرده‌اید که با استفاده از فیلتری خاص، چیدمان و رنگ قالب سایت عوض می‌شود و یا محصولات بر اساس محبوبیت یا قیمت دوباره چیده شده و به کاربر نمایش داده می‌شوند. کاملاً واضح است که صفحه‌ای که روی آن فیلتر اعمال شده است دارای آدرس URL خاص خود است. در اینجا وجود محتوای تکراری غیر قابل گریز است. بعد از این‌ها موتور جستجوی گوگل قصد دارد صفحات سایت شما را ایندکس کند و نمی‌تواند تصمیم بگیرد که کدام یک از این صفحات صفحه اصلی است و یا اینکه سایت شما را متهم به محتوای تکراری کرده و مشمول جریمه می‌کند.
اینجاست که تگ canonical به کمک شما می‌آید. با استفاده از این تگ به گوگل می‌گویید که کدام یک از صفحه‌ها، صفحه اصلی است و باید ایندکس شود و همچنین مشمول جریمه برای محتوای تکراری نخواهید بود.

تگ canonical

تگ canonical چگونه استفاده می‌شود؟

تگ canonical مانند همه متا تگ‌ها در قسمت head نوشته می‌شود:

 

//<link rel="canonical" href="/http://poonehmedia.com" />

یعنی برای هر صفحه‌ای که محتوای تکراری دارد این کد را می نویسیم و آن صفحه را به صفحه اصلی ارجاع می‌دهیم.

 

چگونه تگ canonical به ما کمک می‌کند؟

گفتیم که بنا بر دلایل مختلف ممکن است در وب سایت محتوای تکراری بوجود بیاید. یعنی ممکن است که با اعمال فیلتر‌های مختلف یا به دلیل وجود چند URL مختلف، محتوای تکراری در سایت وجود داشته باشد. در ضمن به خاطر داشته باشید که ربات‌های موتور جستجو، درک متفاوتی از مفاهیم صفحات وب دارند. اگر چندین URL با محتوای شبیه به هم وجود داشته باشند ما تنها از نظر بصری آن‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم و فکر می‌کنیم همه این صفحات، یک صفحه واحد هستند. ولی crawlerهابه صورت بصری صفحات وب را crawl نمی‌کنند بلکه ابتدا URL آن را در نظر می‌گیرند. پس وقتی چند URL مختلف، محتوای شبیه به هم داشته باشند، از نظر ربات‌ها محتوای تکراری در یک سایت وجود دارد.

تگ canonical

با این حساب تگ canonical به کمک ما می‌آید تا با مشخص کردن یک صفحه اصلی بین صفحات شبیه به هم، به موتور جستجو بفهماند کدام صفحه باید ایندکس شود و همچنین ریسک‌ها در رابطه با تضعیف سئو از بین می‌رود.

چند نکته درباره تگ canonical

- تگ canonical را برای صفحه اصلی استفاده کنید، البته شاید این نکته به نظر شما بدیهی باشد ولی در این باره بیشتر به مواردی اشاره می‌کنیم که کاربران از طریق URL مختلف به سایت شما هدایت می‌شوند و لازم است یکی از این URL ها تگ canonical داشته باشد که باید URL اصلی را برای این کار انتخاب کنید.

- برای استفاده از تگ canonical سلسله مراتب را رعایت کنید. منظور از سلسله مراتب این است که برای اینکه از تگ canonical استفاده کنید باید یک صفحه را به عنوان صفحه اصلی در نظر بگیرید. پس یک صفحه اصلی وجود دارد که تمام صفحات به آن اشاره می‌کنند. برای اینکه ربات‌های جستجو، این ارجاع را درست و قطعی بدانند سعی کنید به صورتی کاملاً ساده از این تگ استفاده کنید. اگر صفحات را به صورت زنجیره وار با canonical به هم متصل کنید، crawler ها را سر در گم می‌کنید و اعتبار سایت را از بین می‌برید.

- غیر از صفحاتی که محتوای کاملاً شبیه به هم دارند، بهتر است برای صفحاتی که محتوایی تقریباً شبیه به هم دارند هم از تگ canonical استفاده کنید.

- اگر به طور هم زمان چندین سایت را مدیریت می‌کنید و محتوایی که در آن‌ها وجود دارد با هم مشابه است می‌توانید با استفاده از تگ canonical آن‌ها را به هم مربوط کنید. یعنی به نوعی از این متا تگ برای لینک خارجی برای صفحات سایت‌های دیگر استفاده نمایید.

- می‌توانید از تگ canonical به صورت خود ارجاع هم استفاده کنید یعنی اگر در میان چند صفحه با محتوای تکراری قرار است یک صفحه اصلی وجود داشته باشد، می‌توانید در این صفحه هم از تگ canonical استفاده کنید و در‌ واقع صفحه را به خودش ارجاع دهید، با این کار به نوعی به گوگل اعلام می‌کنید این صفحه اصلی‌ترین صفحه سایت در رابطه با محتوای مشابه است.

آیا تگ canonical و ریدایرکت ۳۰۱ شبیه به هم هستند؟

در مواردی لازم است که صفحات را به صفحات داخلی یا خارجی دیگری هدایت کنید. برای مثال ممکن است URL های سایت تغییر کرده باشند که لازم است از ریدایرکت ۳۰۱ استفاده کنید. ممکن است چنین به نظر برسد که اساس کار تگ canonical و ریدایرکت ۳۰۱ شبیه به هم است. در نگاه اول شاید این موضوع صدق کند ولی باید بدانید به کار بردن هر یک، تأثیر متفاوتی بر نتیجه دارد.

تگ canonical

وقتی از ریدایرکت ۳۰۱ استفاده می‌کنید، نه کاربران و نه crawlerها، اصلاً صفحه قدیمی را نمی‌بینند و مستقیماً به صفحه جدید منتقل می‌شوند ولی اگر از تگ canonical استفاده کنید، وضعیت متفاوت است زیرا ربات‌های موتور جستجو دقیقاً متوجه می‌شوند که کدام صفحه قرار است صفحه اصلی باشد و ایندکس شود، هر چند کاربران متوجه این موضوع نمی‌شوند.

با این حساب می‌توانیم بگوییم ماهیت کار ریدایرکت ۳۰۱ و تگ canonical متفاوت است و همچنین استفاده از ریدایرکت ۳۰۱ برای هدایت کاربران به صفحه جدید، به جای canonical توصیه می‌شود.

در آخر

در این مطلب سعی کردیم به چگونگی استفاده از تگ canonical بپردازیم. همان‌طور که گفتیم استفاده از این تگ می‌تواند به بهبود سئو و بالا رفتن رتبه سایت کمک کند به شرطی که با حساسیت از آن استفاده شود. همچنین متوجه شدیم که برای هدایت کاربران به صفحات جدید بهتر است از ریدایرکت ۳۰۱ استفاده کنیم و در این مورد تگ canonical منسوخ شده و کاربردی ندارد.

نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟

متخصصان پونه مدیا منتظر شما هستند

نظر خودتان را با ما در میان بگذارید