با ما در ارتباط باشید: 0314566

دلایل مختلفی وجود دارد که موتور جستجوی گوگل، رتبه  یک سایت در صفحه نمایش نتایج جستجو را کاهش دهد. شما با آشنایی با این دلایل کاهش رتبه می توانید از کاهش رتبه سایت خود در آینده و در موتورهای جستجو جلوگیری کنید و یا در صورتی که کاهش رتبه برای سایت شما اتفاق افتاده است راه حل های دقیق تری برای افزایش رتبه سایت خود اپیش گیرید. در این نوشته با ۱۰ دلیل کاهش رتبه سایت ها بیشتر آشنا می شویم.

1.پایان ماه عسل سایت شما در گوگل

با بررسی آمار و ارقام بسیاری از سایت ها و وبلاگ ها و بر اساس گفته بسیاری از مهندسین بخش جستجوی گوگل، بسیاری از سایت ها بعد از اینکه به پایگاه داده های گوگل راه پیدا می کنند گوگل در رتبه بندی صفحات وب به آن ها امتیازهای مثبت ویژه ای می دهد که این امر کاملاً طبیعی است چون گوگل نیز مانند اکثر کاربران اینترنتی دنبال جدیدترین ها است. البته اکثر سایت ها بعد از این دوره در صورتی که بهینه سازی نشوند و از طرف کاربران نیز زیاد مورد توجه قرار نگیرند در رتبه بندی های بعدی گوگل رتبه های واقعی تری به آن ها داده می شود که این امر شاید باعث کاهش رتبه سایت شما شده است.

2.گوگل پاندا و ایجاد محتویات تازه برای سئو

 اگر از نوشته های سایت ها و وبلاگ های دیگر در بروزرسانی سایت خود استفاده می کنید و اخیراً کاهشی را در تعداد بازدید کنندگانی که گوگل به سایت شما می فرستد احساس کرده اید باید بگوییم که گوگل پاندا سایت شما را به عنوان یک سایت کپی بردار شناسایی کرده است به همین علت رتبه بسیاری از صفحات سایت شما در بعضی از جستجوهای پر استفاده از رتبه ۳یا صفحه اول نتایج به رتبه ۱۰انتقال پیدا کرده است! بله، گوگل خوشبختانه در این مورد جدیداً خیلی سخت گیر تر شده است. جالب است بدانید اگر شما گزارش کپی برداری از روی سایت خود را به گوگل اعلام کنید در کمتر از ۲۴ ساعت رسیدگی خواهد شد.

گوگل پاندا و ایجاد محتویات تازه برای سئو

3.الگوریتم های رتبه بندی در گوگل در حال تغییر هستند

یکی دیگر از مواردی که ممکن است باعث کاهش رتبه سایت شما در موتور جستجوگر گوگل شود این مسئله است که الگوریتم های رتبه بندی صفحات وب در حال تغییر باشند. الگوریتم های رتبه بندی در گوگل به صورت هفته ای در حال بروزرسانی است پس ممکن است در بعضی از بروزرسانی ها سایت شما به دلیل رعایت نکردن نکات خاصی در مورد طراحی استاندارد و بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجوگر امتیازهای منفی دریافت کند و این امر باعث کاهش رتبه سایت شما در بعضی از جستجو ها و حتی به صورت کلی شود.
همچنین در بعضی از موارد ممکن است سایت ها و وبلاگ هایی که به شما لینک داده اند در بروزرسانی های الگوریتم رتبه بندی گوگل، کاهش رتبه پیدا کنند که این نیز باعث کاهش رتبه سایت شما در SERP* یا صفحات اولیه نتایج جستجوی گوگل می شود.

4.وجود کدهای مخرب در صفحات

بسیاری از خوانندگان ما که درخواست سئو برای سایت خود را ارسال کرده بودند در نامه هایی که ارسال کرده بودند به نکاتی مانند کاهش رتبه بعد از هک شدن سایت آن ها و ... اشاره کرده بودند و در بیشتر این موارد چیزی که بعد از آنالیز صفحات موجود در سایت آن ها متوجه شدیم این بود که هکر یا برنامه مخربی که سایت آن ها را هک کرده بوده است در بعضی از صفحات به کد قالب سایت مربوطه چند خط کد مخرب که معمولاً برای سرقت اطلاعات شخصی افراد و یا لینک دادن به سایت خاصی مورد استفاده قرار می گیرد، اضافه کرده بودند.
یکی از مهمترین دلایل کاهش رتبه سایت در موتور جستجوگر گوگل می تواند وجود همین کدهای مخرب در صفحات سایت باشد. در صورت متوجه شدن ربات ها، گوگل به صورت کلی سایت شما را در صورت تعمیر نکردن، از نتایج جستجو پاک می کند و یا در ابتدای تشخیص این مسئله در پایین نتایج جستجویی که مرتبط با سایت شما است از عباراتی مانند "این صفحه ممکن است به سیستم شما صدمه بزند" استفاده کند تا به کاربران اینترنتی نیز این مسئله را خبر رسانی کند و معمولاً کاربران با دیدن این عبارات در پایین نتایج مرتبط با سایت شما بر روی لینک های سایت شما کمتر کلیک می کنند و خود این مسئله باعث کاهش درصد CTR (نسبت تعداد نمایش صفحات سایت شما در نتایج جستجو به تعداد کاربرانی که از این طریق به سایت شما وارد شده اند ) سایت شما در موتور جستجوگر گوگل می شود که یکی از پیامدهای این موضوع کاهش کلی رتبه سایت شما است.

5.جریمه شدن سایت شما به علت استفاده از تکنیک های سئو کلاه سیاه

در صورتی که برای افزایش رتبه سایت خود در موتور جستجوگر گوگل و افزایش تعداد کاربران از تکنیک های سئو کلاه سیاه ( Black hat SEO ) مانند افزایش تعداد صفحات سایت با استفاده از اسکریپت های مخصوص، افزایش غیر واقعی CTR، افزایش تعداد کلمات کلیدی مرتبط و ... استفاده می کنید، گوگل به راحتی این تکنیک ها را شناسایی می کند و ممکن است خیلی زود سایت شما را جریمه کند و یا سایت شما به کاهش رتبه چشم گیر محکوم شود.

استفاده از تکنیک های سئو کلاه سیاه

6.مشکل هاست و سرورهای سایت شما

اگر از هاست های بی کیفیت و با سرورهای ضعیف استفاده می کنید ممکن است سایت شما در بسیاری از روزها برای بازدید کنندگان به دلیل مشکلات سرورغیر قابل دسترس ( Down ) باشد. در صورتی که گوگل متوجه شود با گذشت چند روز مشکلات خرابی سایت شما رفع نشده است، به سرعت امتیاز های منفی به سایت شما اختصاص می دهد و در نتیجه باعث می شود در رتبه بندی های بعدی سایت شما کاهش رتبه پیدا کند.

7. وجود لینک های شکسته در سایت

وجود لینک های شکسته در سایت یکی دیگر از دلایل از دست دادن رتبه سایت یا وبلاگ در موتور های جستجوگر می باشد. گوگل و دیگر موتورهای جستجوگر از ربات های خود برای دنبال کردن لینک های موجود در صفحات وب و ثبت محتوای آن ها استفاده می کنند. در صورتی که این ربات ها در سایت شما با لینک هایی روبرو شوند که خراب هستند و با رفتن به صفحه مقصد خطای ۴۰۴ ( وجود نداشتن صفحه مقصد ) نمایش داده شود، یک امتیاز منفی بزرگ به سایت شما اختصاص خواهند داد.

8. وجود محتوای تکراری در صفحات سایت ( Duplicate Content )

همانطور که در دلیل دوم که مرتبط با گوگل پاندا بود گفتیم وجود محتوای تکراری در سایت شما می تواند باعث کاهش رتبه سایت شود، وجود نوشته ها و محتوای تکراری در صفحات سایت نیز می تواند باعث کاهش رتبه سایت شود. بیشتر مواقع خود گوگل توانایی تشخیص صفحه اصلی سایت شما را دارا می باشد اما در بعضی از موارد صفحه هایی را به عنوان صفحه مقصد به کاربران وب نمایش می دهد که در حقیقت خلاصه ای از نوشته های شما در آن قرار دارد و صفحه اصلی آدرس دیگری دارد. برای جلوگیری از این مورد سعی کنید از محتوای موجود در صفحات سایت خود کمتر در دیگر صفحه های سایتتان استفاده کنید. همچنین اگر در مواردی اینکار الزامی بود حتماً لینک صفحه اصلی مرتبط با محتوا را در پایین یا بالای نوشته های مربوطه قرار دهید.

وجود محتوای تکراری در صفحات سایت

9.مشکلات موجود در فایل Robot.txt

از فایل Robot.txt می توانید برای راهنمایی ربات های موتورهای جستجوگر و دیگر ربات ها استفاده کنید و اگر می خواهید دسترسی آن ها را به بعضی از صفحات محدود کنید بهترین راه حل استفاده از همین فایل در شاخه اصلی سایت است. اما در بعضی از موارد به دلیل دقت نکردن وبمسترها محتویاتی در این فایل قرار می گیرد که ممکن است موتورهای جستجوگر را از دسترسی به قسمت زیادی از سایت مربوطه منع کنند. پس هنگامی که متوجه کاهش رتبه سایت خود شدید حتماً سری به این فایل بزنید تا مطمئن شوید توسط شما و یا دیگر اسکریپت های که از آن ها استفاده می کنید در هاست تغییرات مضری در این فایل ایجاد نشده باشد.

10.رقص های گوگل و جابجا شدن نتایج جستجو ها

در بعضی اوقات و برای بعضی از کلمات کلیدی ممکن است متوجه شده باشید که سایت شما مثلاً از رتبه اول نمایش داده شده در نتایج جستجو به رتبه ۵ نزول کرده است و دیگر سایت ها جای شما را گرفته اند. در اینصورت خیلی ناراحت نشوید چون گوگل در حقیقت با این کار ( رقص نتایج نمایش داده شده ) بهترین حالت ممکن برای رتبه بندی سایت ها را امتحان می کند و در صورتی که بازهم کاربران بر روی صفحات موجود در سایت شما کلیک کنند در نتایجی که گوگل در آن ها رقصیده است به زودی شما دوباره به رتبه اول برای آن کلمه کلیدی باز می گردید و این بار جایگاه مستحکم تری برای سایت خود در نتایج جستجوی آن کلمه کلیدی مشاهده خواهید کرد.

الگوریتم رقص گوگل

نتیجه گیری

۱۰عامل موثر درکاهش رتبه سایت در گوگل می تواند باعث افت رتبه وب سایت شما در نتایج جست و جوی گوگل شود. این ده مورد به طور کامل در این مقاله مورد برررسی قرار گرفته است. اگر با این مشکل رو برو هستید به دقت تمام 10 مورد را مطالعه کنید و در صورتی مشکل شما بر طرف نشد با متخصیص سئو ما در ارتباط باشید.

5 از 5
7 سال قبل
نظر
واقعا از اطلاعات جامع مندرج در کانال تلگرام و سایت که با نگارشی روان در اختیار کاربران قرار میدهید ، صمیمانه قدر دانی میگردد.
مطالب بسیار مفید هستند.
خدا قوت
نمایش بیشتر
0 از 0 نفر این نظر را مفید دانسته اند